За даними Statista, ринок гемблінгу щороку зростає і станом на 2024 рік загальний дохід європейського грального сектору склав 119.3 млрд євро, а відповідно до ВООЗ, виручка глобальної сфери ігор до 2028 року сягне 700 млрд доларів США.
За твердженнями народного депутата, заступника голови Податкового комітету Ярослава Железняка, українці лише в січні-листопаді 2024 року витрачали в середньому по 12.7 млрд грн щомісяця на поповнення гральних рахунків, а в грудні – аж 19.4 млрд грн. Сумарно за 2024 рік – 159.1 млрд грн (майже 4 млрд дол. США). І це тільки те, що вдалося промоніторити.
Та хоч гральна індустрія має активний приріст, її тіньовий сектор усе ще залишається проблемою. Вивести цю сферу в правове поле допомагає фіскалізація – вона має зручні та вже готові механізми обліку доходів і сплати податків, які, в свою чергу, зміцнюють економіку та обороноздатність України.
Тут на допомогу приходить Checkbox – сучасне рішення для автоматизації фіскального обліку, яке дає змогу власникам компаній гральної індустрії долучитися до “білих” бізнесів. Це зручний сервіс для тих, хто хоче вести бізнес прозоро й відповідно до закону, а також забути про рутину і приділяти максимум часу дійсно важливим речам.
Індустрія азартних ігор в Україні: коротко про головне
Яка ситуація з азартними іграми в нашій державі? Історія цієї сфери досить непроста і з початку незалежності пройшла декілька етапів регулювання. Наприклад, з 2009 року вона взагалі знаходилася під забороною, і лише в 2020-му відновила свою діяльність у правовому полі. Паралельно були створені органи, відповідальні за ліцензування відповідних бізнесів та профілактику ігрової залежності (лудоманії).
4 грудня 2024 року було ухвалено законопроєкт №9256-д, мета якого – посилити контроль грального бізнесу та зробити боротьбу з ігровою залежністю більш ефективною. Рівно через місяць його підписав президент, що стало важливим кроком у реформуванні гральної сфери України.
З лютого 2025 року обов’язки з регулювання азартної сфери перейшли до Мінцифри, а вже у березні Кабмін створив державне агентство, котре відповідатиме за реалізацію державної політики в сфері азартних ігор та лотерей.
Сьогодні дана індустрія переживає період активного розвитку і трансформації. Легалізація грального бізнесу дає нові можливості, але водночас вимагає від компаній дотримання низки регуляторних вимог.
Виклики фіскалізації грального бізнесу
Фіскалізація гральної індустрії в Україні стикається з кількома складнощами:
- Недосконале законодавство. Спершу гральний бізнес легалізували, а вже потім почали окреслювати правила. Відсутність чіткої системи регулювання ускладнює і без того непросту індустрію.
- Складність обліку транзакцій. Гемблінг наразі майже весь в онлайні (iGaming) та має високу динаміку руху коштів, що ускладнює їхній облік і створює виклики в оподаткуванні та фіскалізації.
- Криптовалюти й альтернативні платіжні системи. Деякі оператори використовують криптовалюту або інші нестандартні способи платежів, що ускладнює контроль з боку податкової служби.
- Тісний зв’язок з лудоманією. Залежність гравців є розповсюдженим явищем, яке спричинює проблеми для них та їхнього оточення, тому потребує впровадження додаткових механізмів регулювання сфери.
- Довіра та адаптація бізнесу. Оператори гемблінгу не завжди охоче переходять на РРО/ПРРО, побоюючись бюрократичних складнощів і втрат доходів через податкове навантаження.
Наскільки важливі детінізація та фіскалізація гральної сфери
Відповідно до заяви голови комітету ВР з питань фінансів, податкової та митної політики Данила Гетманцева, організатори азартних ігор за останні роки сплатили в бюджет: у 2021 році – 204,8 млн грн, у 2022 – 730,9 млн грн, у 2023 – 10,4 млрд грн, у 2024 – 17 млрд грн податків.
В останньому випадку це понад 400 млн доларів США. Наскільки це багато:
- 1 пакет військової допомоги від США;
- 8 років роботи Starlink на території України;
- 28 “народних супутників”;
- понад 566 тис. FPV-дронів від одного з найбільших українських виробників;
- понад 4.5 млн пенсійних виплат (для категорій пенсіонерів, які мають повний страховий стаж).
Податки від грального бізнесу за кілька років зросли в десятки разів, що підтверджує потенціал грамотного державного регулювання та необхідність фіскалізації цієї сфери. Надходження до бюджету можуть спрямовуватися на оборону або важливі соціальні напрямки: пенсії, гуманітарна допомога, реабілітація, допомога вимушено переміщеним особам тощо.
Водночас важливо запроваджувати ефективні механізми моніторингу, які забезпечать прозорість ринку та сприятимуть відповідальному ставленню до азартних ігор.
Як Checkbox допомагає фіскалізувати ігрову індустрію
Гральний бізнес довго залишався в тіні, але восени 2024 року, з наближенням законопроєкту про посилення контролю даної сфери, почалися перші звернення в Checkbox, аби якомога швидше фіскалізуватися й не наражати свій бізнес на ризики.
Оскільки всі компанії ігрового сектору, які прийшли до нас, працюють в онлайн-сегменті – iGaming, найзручнішим варіантом для них стала інтеграція через API. Вона дозволяє проводити фіскалізацію платежів автоматично, з максимальним підлаштуванням під архітектуру бізнесу.
Всі інтеграції реалізували швидко в стислі терміни: одні компанії почали підготовку восени, а інші звернулися всього за два тижні до набуття законом чинності. Попри обмежений час, ігрові оператори встигли підключитися, протестувати систему й почали звітувати про розрахункові операції якраз перед посиленням регулювання азартної індустрії.
Перспективи подальшої фіскалізації онлайн-гемблінгу
Станом на сьогодні сфера гемблінгу не є врегульованою до кінця. Досі залишаються аспекти, які потребують покращення, а найбільш важливими з них є:
- Продовження вдосконалення законодавства та системи оподаткування. Адаптація норм під специфіку iGaming для фіскалізації всіх розрахункових операцій, а також встановлення ефективного рівня податків.
- Посилення моніторингу. Ретельно продумані державні механізми контролю допоможуть зменшити тіньовий обіг коштів та посилити дотримання принципів прозорої діяльності.
- Активна розбудова інституту соціальної відповідальності в гемблінгу. З огляду на лудоманію та її негативний вплив не тільки на звичайних громадян, а й захисників України, слід приділяти особливу увагу питанням відповідальної гри та вибудовувати таку систему, яка ефективно протидіятиме цій залежності та її наслідкам.
Висновки
Checkbox відіграє ключову роль у фіскалізації iGaming, сприяючи перетворенню цієї індустрії на прозорий та відповідальний бізнес. Ми принципово проти неконтрольованого ринку азартних ігор та його негативних наслідків, таких як лудоманія, тіньові обороти коштів і ухилення від сплати податків. Наша місія – допомогти державі ефективно регулювати цю сферу, забезпечуючи чесний облік розрахункових операцій та повну прозорість перед податковою.
Фіскалізація дозволяє зробити iGaming більш відповідальним також і перед суспільством: податки йдуть на важливі соціальні ініціативи та підтримують економіку держави, яка знаходиться в стані війни і має обмежені джерела фінансування. Це один із найважливіших кроків до справедливого функціонування даної індустрії, і команда Checkbox рада бути корисною в цьому для нашої країни. 💜