У липні 2024 року команда Checkbox випустила в реліз Dubidoc – сервіс швидкого підписання документів та зручного обміну через улюблені канали зв’язку (месенджери, email тощо).
Сьогодні ми раді повідомити про нову, унікальну функцію, яка з’являється вперше на українського ринку – це можливість підпису документів за допомогою ЕЦП (КЕП), котрий зберігається прямо на вашому смартфоні 🔥
Ми взяли інтерв’ю в Олександра Смірнова, Product Manager-а Dubidoc, і дізналися, як нова функція підписання документів може бути корисною для фахівців широкого кола – особливо для бізнесу, бухгалтерів, юристів, айтішників, рітейл-відгалуження тощо – та чому вона є унікальною, принаймні серед вітчизняних рішень.
Як ви прийшли до ідеї зберігання ЕЦП (КЕП) безпосередньо на смартфоні?
Новий функціонал став відповіддю на запити клієнтів, які потребували більшої гнучкості та варіативності у підписанні документів.
Візьмемо, до прикладу, ситуацію: директору під час зустрічі або наради потрібно терміново підписати важливий документ, але діставати й запускати ноутбук, шукати сервіс – це довго. Крім того, ви можете втратити нитку розуміння дискусії. Завдяки ж Dubidoc керівник може поставити підпис, навіть будучи за кермом на червоному світлі. Само собою, використовувати смартфон за водійським сидінням – погана практика, але просто уявіть рівень цієї зручності.
Отже, ми зібрали відгуки наших користувачів, аби розуміти подальший вектор роботи над сервісом, і перейшли до роботи над ЕЦП (КЕП) функціоналом для смартфонів.
На перших порах ви могли підписати документ у мобільній версії Dubidoc лише з використанням Дія.Підпис. Однак мінусом слугує застосунок-посередник: треба встановити Дію, згенерувати в ній е-підпис, проходити перед кожним підписанням авторизацію… Навіщо це тим, хто не користується даним застосунком або вже має згенеровані ключі, збережені на власному пристрої?
Мобільне рішення цього питання ми не побачили в українському сегменті, тому вирішили запропонувати власне.
Чим унікальний новий функціонал?
Ми першими інтегрували цифровий підпис безпосередньо у смартфон, зробивши це якісно, з органічним поєднанням зручності та безпеки. Підписання документів тепер настільки ж просте, як введення PIN-коду або використання біометрики. За безпеку даних відповідають такі інструменти, як бібліотека ІІТ, Android KeyStore, Apple Keychain та інші засоби криптографії, що використовуються в Android та iOS.
Ми не створювали електронний підпис, але вивели його використання на новий рівень, удосконаливши користувацький досвід. Цим же шляхом ішов Стів Джобс: він не створював сам телефон, але суттєво вдосконалив його, чим змінив уявлення про те, яким має бути цей гаджет.
Завдяки Dubidoc цифровий підпис завжди у вашому смартфоні, що дозволяє забути про додаткові авторизації через SmartID, Дію і т. д. Залишити свій автограф на документі ви можете в будь-який момент де б ви не були. Все, що вам потрібно, — Dubidoc на смартфоні та інтернет.
Як це працює?
Для користувачів, які вперше користуються даною функцією, це виглядає так:
- Ви самостійно завантажуєте файл свого ЕЦП (КЕП) на смартфон.
- Заходите в застосунок, обираєте документ і варіант “Підписати ключем ЕЦП (КЕП)”.
- Обираєте завантажений у 1-му пункті файл цифрового підпису.
- Вводите пароль від ключа ЕЦП (КЕП), ключ проходить верифікацію.
- Придумуєте PIN-код або додаєте Face ID / Touch ID.
- Підписуєте документ.
В наступні рази при обранні “Підписати через ЕЦП (КЕП)” вам треба просто ввести пін-код або пройти біометрію – і все.
Якщо ви адресат, підпис на документі автоматично відобразиться у сторони, яка вам його надіслала. Якщо ж ви ініціатор автографу, після його проставлення можете переслати документ контрагенту через email, Viber, Telegram, WhatsApp тощо.
З якими викликами ви зіштовхнулися при створенні нового функціоналу?
Головний виклик для всієї команди – створити такий користувацький досвід, який дозволить користувачу зручно та швидко підписати документ де б він не знаходився і чим би не займався, причому використовуючи всього один сервіс – Dubidoc.
Іншим важливим викликом стало поєднання безпеки та зручності. У Dubidoc використовується Android Keystore для шифрування та захисту паролів до ЕЦП (КЕП) на Android. Apple Keychain – для iOS. Ключі зберігаються в захищеному місці на пристрої та доступні лише після аутентифікації через біометрію або PIN-код, що гарантує захист вашого підпису, якщо гаджет потрапить у чужі руки.
Ще одна перевага цього підходу в тому, що всі операції шифрування відбуваються всередині сховища. Наприклад, в Keystore на Android використовується спеціальний API, представлений класом, котрий інкапсулює всю логіку шифрування. Як результат – ключі не можна “витягнути” назовні. Це мінімізує ризик компрометації ключів й викрадення особистих даних.
Для кого оновлена версія Dubidoc буде корисна?
Для всіх! В особливості для тих, кому потрібно швидко підписати документи в дорозі або “на ходу”: під час бізнес-зустрічей, у транспорті, в бомбосховищі, на прогулянці, за посиденьками з друзями в кав’ярні тощо.
Фінансисти, бухгалтери, юристи, підприємці, керівники, ІТ-спеціалісти, фрілансери — кожному, хто працює з документами, Dubidoc стане незамінним інструментом.
Як нова функція спрощує життя бізнесу?
Dubidoc робить процес підписання документів швидким та легким, знімаючи паперову рутину з власників бізнесу, бухгалтерів і дотичних фахівців.
Ви більше не прив’язані до комп’ютера — підпис можна поставити прямо зі смартфона. Причому у випадку з Dubidoc – завантаживши до гаджету вже існуючий ЕЦП (КЕП), яким ви регулярно користуєтеся. Інші переваги для бізнесу:
- підписання за допомогою гаджету, який у вас завжди під рукою – де б ви не були;
- захист підпису від сторонніх осіб у вигляді PIN-коду або біометрії;
- пароль до ключа ЕЦП (КЕП) надійно зашифрований і зберігається в спеціальному захищеному просторі;
- немає витрат на папери;
- економія вашого часу;
- швидкість та зручність.
Бухгалтери можуть легко підписувати фінансові документи, юристи — швидко укладати угоди з клієнтами, особливо із тими, що знаходяться в інших містах або за кордоном, фрілансери – підписувати договори про надання послуг, авторські права тощо. Dubidoc звільняє час для дійсно важливих справ.
Які переваги нового функціоналу для ритейлу?
Ритейл теж часто стикається з великою кількістю документів на підпис: договори з постачальниками, накладні, внутрішні накази та решта документації, котра завжди охоплює цей напрямок.
Dubidoc послаблює тенета бюрократії в цих процесах, перетворюючи їх всього на декілька легких “тачів” екрану вашого гаджета. Підписати необхідні папери можна швидко й без зайвих зусиль — завжди і всюди, чим би ви не були зайняті. Спробуйте Dubidoc та переконайтеся, наскільки зручніше стало підписання документів!