Як відкрити бізнес в Україні у 2025 році: повний гайд для початківців

Поради
Як відкрити бізнес в Україні у 2025 році
26 views

“Аби бути успішним, ваше серце має бути у вашому бізнесі, а бізнес – у вашому серці” – Томас Дж. Вотсон, перший CEO компанії-техногіганта IBM

2025 рік – це час змін та справжніх можливостей для тих, хто задумується, як відкрити власну справу в Україні. Попри складні умови під час війни, блекаути та ріст цін, підприємці отримують нові переваги: менше конкуренції, зростаючий попит на вітчизняні товари та послуги, державні ініціативи для підтримки малого бізнесу, штучний інтелект, культура віддаленої роботи. Сьогодні можна започаткувати прибутковий бізнес навіть із мінімальним стартовим капіталом, вміючи працювати із сучасними цифровими інструментами.

Щоб правильно організувати підприємницьку діяльність, важливо ще до старту вивчити ринок, оцінити ризики, обрати оптимальну форму реєстрації ФОП чи юридичної особи та налагодити ефективну бізнес-інфраструктуру. Ця стаття допоможе вам розібратися, з чого почати бізнес та які кроки необхідні для успішного старту.

1. Сформуйте бізнес-ідею

Сформуйте бізнес-ідею

Кожний бізнес починається з ідеї, котра запалює серце майбутнього підприємця. Вона не обов’язково має рвати шаблони і кидати виклик загальноприйнятому – достатньо знайти щось, що можна покращити, переформатувати, подати по-новому. Ваш бізнес має вирішувати реальну проблему або задовольняти конкретну потребу на ринку і при цьому надавати унікальну ціннісну пропозицію.

Як сформувати бізнес-ідею, яка дозволить відкрити власну справу? Використовуйте наступні стратегічні підходи для її визначення: 

  • Знайдіть прогалини на ринку – саме вони є вашим пропуском в підприємництво. Кожна сфера має невирішені проблеми або послуги, яких бракує; подивіться, що можна покращити або запропонувати.
  • Спирайтеся на власний досвід та навички, адже ви самі є потенційною золотою жилою бізнес-ідей. Якими речами/послугами ви користувалися і маєте цікаві ідеї щодо їхнього покращення? Можливо, ваші хобі можуть підкинути цікаву думку?
  • Визначте болі людей: бізнеси покликані спростити ту чи іншу діяльність і розвантажити людей, тому те, що турбує потенційних клієнтів – непахане поле для унікальної пропозиції.
  • Слідкуйте за трендами – вони можуть підказати бізнес-можливості. Візьміть за звичку регулярно аналізувати новини, стежте за популярними стартапами, місцями накопичення капіталу, соціальними зрушеннями та тенденціями на ринку.
  • Оцініть реальний попит – це можуть бути популярні пошукові запити, дані ДССУ, ваші спостереження щодо продуктів, які люди викладають на касі супермаркету, або товари, які найбільше купують в інтернет-магазині тощо.

Як додаткова порада, спеціалісти з Гарвардської школи бізнесу радять задати собі чотири запитання: чи є простіший шлях зробити Х, чи можу я зробити Х більш доступним, як я можу це покращити і чи потрібно в Х змінити напрямок діяльності.  

Дійсно життєздатна бізнес-ідея знаходиться на перетині всіх пунктів, і міститиме всього потроху: заповнюватиме незайнятий куточок/нішу, даватиме простір для реалізації ваших знань та навичок, буде вирішувати турботи людей, і при цьому йтиме в ногу із сучасністю та матиме попит.

2. Проведіть маркетингове дослідження

Щоб відкрити власну справу, недостатньо просто мати ідею — потрібно зрозуміти, чи є на неї попит. Маркетингове дослідження допоможе оцінити ринок, конкуренцію та потенційних клієнтів.

Ваші основні кроки на цьому етапі:

  • Визначте цільову аудиторію – дослідіть, хто може стати вашим клієнтом: їхні потреби, поведінку, фінансові можливості. Це допоможе правильно сформувати пропозицію та підхід до клієнтів.
  • Проведіть власне опитування та/або знайдіть результати вже готового, щоб дізнатися потреби, переваги та поведінку потенційних клієнтів. Це можуть бути родичі, друзі, підписники з соціальних мереж, колеги (використайте гугл-форми, опитування в Telegram, тет-а-тет спілкування тощо).
  • Проаналізуйте конкурентів – вивчіть, як працюють інші підприємці у вашій ніші, які у них сильні та слабкі сторони. Знайдіть, чим ви можете відрізнятися.
  • Використовуйте відкриті джерела, наприклад SEO-аналітику в Google, кейси інших бізнесів на сторінках бізнес-видань тощо. Дізнатися про ринок можна і через соцмережі, огляди, коментарі покупців та офіційну статистику (аналітика ДССУ, Opendatabot, RAU.ua тощо).
  • Оцініть перспективи: чи є ринок достатньо великим та сприятливим для росту вашого бізнесу? Чи вигідно відкрити бізнес в Україні у цій сфері саме зараз?

Якісне маркетингове дослідження дасть вам повну картину ситуації і допоможе оцінити, чи мають ваші ідеї шанс на життя, або ж це лише будування повітряних замків. Також це дозволить мінімізувати ризики та знайти свою унікальну нішу.

3. Вигадайте назву

На цьому етапі варто подумати про назву бізнесу – інколи саме вона допомагає чіткіше сформулювати ідею, отримати додаткове джерело натхнення та викристалізувати унікальність. Проведіть брейншторм і випишіть кілька варіантів, а потім перевірте, чи вони вільні. Це можна зробити через відкриті держреєстри, зокрема на сайті Міністерства юстиції України, через сервіс Opendatabot тощо. 

Також це перший крок до реєстрації вашої торгової марки, логотипу й інших маркерів вашого бізнесу.

4. Створіть простий бізнес-план

Створіть простий бізнес-план

Щоб правильно започаткувати підприємницьку діяльність, важливо зменшити невизначеність і розбити її на конкретні кроки. Варто поступово структурувати зібрану інформацію у зрозумілий план дій – бізнес-план.

На цьому етапі ви отримаєте ключові цифри та базову дорожню мапу розвитку:

  • Фінансові показники – прогнозовані доходи, витрати, прибуток, продажі й грошовий потік.
  • Стратегія і тактика – короткі списки з основними напрямами розвитку, маркетинговими кроками та ключовими завданнями.
  • Визначення основних етапів – важливі дати, контрольні точки та показники успіху.

Цей перший набір даних можна назвати базовим бізнес-планом. Часто його також називають стартовим планом – простим, але ефективним фундаментом для подальшого розвитку малого бізнесу чи компанії. Він не є константою: змінюйте та доповнюйте його на кожному з етапів побудови й розвитку вашої справи.

Детальніше про складові бізнес-плану ми згадували у гайді підприємця в першому розділі.

5. Оцініть ваші фінанси

Одне з ключових питань для тих, хто думає, як відкрити свій бізнес – звідки взяти гроші. Вдале планування фінансів є комбінацією стратегічного мислення, креативності та розуміння різних можливостей насичення коштами. Підприємцям варто розглянути всі можливі варіанти фінансування, особливо під час війни, коли економічна ситуація нестабільна, а доступ до інвестицій обмежений.

Джерелами стартового капіталу можуть бути:

  • Власні заощадження – найменш ризикований варіант, оскільки дозволяє зберегти повний контроль над бізнесом.
  • Позики від родини та друзів – мають більш гнучкі терміни повернення, ніж банківські кредити, але потребують чітких домовленостей, щоб уникнути конфліктів.
  • Кредити для малого бізнесу – передбачають структуровані умови погашення, проте вимагають гарної кредитної історії.
  • Державні гранти – це безповоротне фінансування, доступне для підприємців, які відповідають певним критеріям, зокрема для інноваційних або соціально орієнтованих проєктів.
  • Ангельські інвестори та венчурні фонди – можуть не лише надати значний капітал, а й запропонувати експертну підтримку та корисні бізнес-зв’язки.
  • Краудфандинг – дозволяє залучити кошти від великої кількості людей, одночасно перевіряючи попит на продукт чи послугу.

Вибір фінансування залежить від формату вашого бізнесу. Якщо ви хочете започаткувати інтернет-магазин, можна почати з мінімальних вкладень або використати краудфандинг. Якщо ж ви плануєте організувати торгівлю офлайн, можуть знадобитися кредити. Головне – не перевитрачати кошти на старті, а інвестувати в найнеобхідніше.

6. Консультація юриста й бухгалтера

Консультація юриста й бухгалтера

Якщо попередні пункти ви могли успішно пройти самостійно, то для наступних ми радимо скористатися допомогою бухгалтера та юриста. Вони допоможуть обрати оптимальну організаційно-правову форму (ФОП чи юридична особа), визначити підходящу систему оподаткування, а також уникнути типових помилок під час державної реєстрації та відкриття рахунку в банку.

Як мінімум допомога бухгалтера знадобиться вам на постійній основі, якщо ви не маєте специфічних знань та навичок із цієї галузі. Скільки ви вестимете бізнес, стільки вам треба й вести бухгалтерію, а найкраще для цієї ролі підійде бухгалтер з аутсорсу (найманий). 

Можете спочатку самостійно пройтися й розібратися з наступними розділами, а вже потім проконсультуватися, щоб на момент розмови бути максимально в темі й мати чіткі запитання.

7. Оберіть форму реєстрації бізнесу

Кожен, хто думає, як відкрити бізнес з нуля, має підібрати відповідний формат входу в правове поле, аби не наражати себе на штрафи та інші неприємності. Зазвичай вибір стоїть між ФОП та ТОВ.

ФОП є досить поширеною організаційно-правовою формою для підприємців-початківців, які ведуть свій бізнес одноосібно. З особливостей: 

  • підходить бізнесам з невеликим оборотом;
  • реєстрація бізнесу на ваше ПІБ – не треба створювати юридичну особу;
  • простіша реєстрація та легше ведення бухгалтерського обліку порівняно з ТОВ;
  • ви особисто керуєте всіма бізнес-процесами, але несете відповідальність перед кредиторами своїм особистим майном;
  • відносно швидке закриття ФОП;
  • простіша система оподаткування та нижчі податки;
  • швидке отримання коштів з особистого банківського рахунку.

Фізичну особу – підприємця часто обирають самозайняті, фрілансери, невеликі магазини, інтернет-бізнес, майстри (ремонт, дизайн, косметологія тощо).

ТОВ – більш складна структура, яка підійде підприємцям із більшим грошовим оборотом або тим, хто хоче заснувати спільний бізнес. Тут важливі наступні характеристики:

  • власність та управління бізнес-процесами може бути розподілена між партнерами;
  • можливість залучення інвестицій;
  • менша відповідальність за борги компанії;
  • легше працювати з юридичними особами, великими компаніями та державними структурами;
  • необхідність вести серйозний бухгалтерський облік і подавати фінансову звітність;
  • посилена увага зі сторони податкової та вищі податки.

Також є й інші форми реєстрації підприємницької діяльності: приватне підприємство (подібне до ТОВ, але більш просте), акціонерне товариство (акції визначають права на власність), громадська організація / кооператив (діяльність не ставить за мету прибутки) та інші. Визначте свої потреби та оберіть ту правову форму, яка найкраще їм відповідає.

8. Виберіть місце для бізнесу: онлайн чи офлайн

Виберіть місце для бізнесу: онлайн чи офлайн

Визначте, який саме тип приміщення вам потрібен. Найпростіше інтернет-бізнесу без фізичної точки: можна працювати з дому й зберігати в себе речі на продаж. Хоча натомість треба гарно облаштувати цифрове місце: попіклуватися про надійний веб-хостинг (якщо будете створювати вебсайт), резервне копіювання даних, надійні паролі та використання інших популярних кібербезпекових практик.  

Якщо вам все ж потрібне приміщення, варто врахувати трафік цільової аудиторії, доступність транспорту, наявність паркування, присутність поштових відділень (якщо є потреба), відповідність локації комерційному призначенню, тарифи на комунальні послуги та інтернет, вартість придбання/оренди тощо. Для товарного бізнесу, наприклад, важлива наявність складських площ, шоурумів і т. д. 

В умовах воєнного часу також важливо враховувати безпеку та доступність торгової точки. Розгляньте варіанти з укриттями або можливість швидкої евакуації. Зверніть увагу на наявність генераторів та інших джерел автономного живлення. 

Як відкрити бізнес з нуля в поточних умовах? Не бійтеся експериментувати та шукати нестандартні рішення. Наприклад, можна розглянути варіант оренди приміщення в коворкінгу або використання власного будинку як офісу. Головне – правильно оцінити свої потреби та можливості.

9. Визначте систему оподаткування

Відкриття свого бізнесу передбачає регулярну сплату податків державі. Для мікро та малого бізнесу дуже важливо не переплачувати та не зав’язнути у складному обліку. На щастя, держава дає можливість вибрати систему оподаткування, яка найбільше підходить вашій підприємницькій діяльності з огляду на предмет діяльності, прибутковість, кількість найманих працівників тощо.

В Україні існує всього 2 системи оподаткування – спрощена та загальна:

  • Cпрощена система оподаткування інакше називається “єдиним податком” і нараховує декілька груп, кожна з яких має свої умови та обмеження. Найкращий варіант для мікро, малих та середніх бізнесів, котрі прагнуть якомога меншої бюрократії та передбачуваних податків.
  • Загальна система оподаткування – має найвищі податки, але підходить для великих бізнесів із серйозним обліком та значними доходами: юридичні особи, які працюють із державними тендерами, бюджетними установами чи міжнародними компаніями, легальний перепродаж дорогих товарів тощо.

Більше інформації ви знайдете на інформаційному ресурсі ДПС, а визначити вашу групу оподаткування вам допоможе інтерактивний тест від “Дії”.

10. Зареєструйте ваш бізнес

Найголовніші моменти враховано і нарешті можна переходити до офіційного оформлення та відкриття свого бізнесу. Фізична особа-підприємець оформлюється швидше та простіше, адже достатньо заповнити заяву онлайн в “Дії” або звернутися до ЦНАП із паспортом та податковим номером. Юридична особа, зокрема ТОВ, вимагає більше документів, серед яких статут, документ про створення ТОВ та інші.

Також ви маєте обрати види діяльності за КВЕД – радимо попередньо ознайомитися з їхнім переліком на сайті ДССУ. Для повноцінної роботи варто відкрити рахунок у банку (якщо плануєте мати справу з безготівковими платежами), а в деяких випадках – оформити необхідні дозволи чи ліцензії, наприклад, при діяльності у сфері медицини та освіти, для торгівлі алкогольними й тютюновими виробами тощо.

11. З чого почати бізнес після офіційної реєстрації: підготуйте вашу бізнес-інфраструктуру

З чого почати бізнес після офіційної реєстрації: підготуйте вашу бізнес-інфраструктуру

Багато підприємців вже проходило шляхом, на який ви тільки зійшли. На основі їхнього досвіду було створено багато інструментів під різні типи бізнесу, які беруть на себе левову частку рутини, бюрократії та полегшують ведення майже кожного бізнес-аспекту. Переконайтеся, що у вас під рукою весь необхідний інструментарій: 

  1. Вебхостинг і домен. Для онлайн-присутності може знадобитися сайт або інтернетмагазин з надійним хостингом.
  2. CRM-система. Автоматизація роботи з клієнтами допоможе бізнесу краще керувати замовленнями та комунікацією.
  3. Платіжні системи. Для швидких транзакцій в інтернеті варто підключити LiqPay, RozetkaPay, Portmone абощо, додати можливість оплати через Google Pay, Apple Pay і т. д.
  4. Канали зв’язку з клієнтами та командою. Важливо створити корпоративну email-адресу, налаштувати месенджери (Viber, Telegram, WhatsApp) й телефонію. Непоганим рішенням буде використання ботів (можна на базі ШІ) для відповідей на найпоширеніші запитання користувачів на вашому сайті. Для спілкування з членами команди можна вибрати Skype або Slack, Google Meet тощо.
  5. Система обліку. Хтось для обліку товарів і капіталу використовує безкоштовний, але складний Excel, хтось простий, але дороговартісний софт, а є крута альтернатива – Checkbox POS-система: зручне ведення обліку, продажі та фіскалізація в одній програмі – ще й безкоштовно.
  6. Системи менеджменту проєктами. Бізнес має багато задач – щоб тримати все під контролем і відслідковувати статус кожної задачі, можна запастися сервісами на кшталт Jira, Trello і т. д.
  7. ПРРО. Програмний реєстратор розрахункових операцій обов’язково мати більшості підприємців: тим, хто займається торгівлею, приймає оплату карткою, користується платіжними системами тощо. ПРРО від Checkbox дозволяє виконувати норму законодавства з фіскалізації, а також має багато додаткових функцій, як-от: автоматизація звітності, е-чеки, інтеграції з іншими системами, кастомізація чеків під ваш бренд тощо.

Підприємцям, які починають свій бізнес в офлайні, потрібно організувати й інші елементи інфраструктури: ваги, сканер штрихкодів, термінал для прийому безготівкових платежів, засоби пожежної безпеки, система сигналізації, відеоспостереження тощо.

12. Побудова бренду та онлайн-присутності

Відкрити власну справу – лише перший крок. У 2025 році онлайн-присутність є потужним інструментом, який залучає клієнтів, формує довіру та стимулює повторні покупки. Також цифрова впізнаваність допомагає виділитися серед конкурентів і створити міцний емоційний зв’язок із покупцями. Скористайтеся безкоштовними інструментами для популяризації бізнесу та врахуйте наступні поради:

  1. Створення бренду. Визначте унікальну пропозицію та позиціонування. Чітко сформулюйте, чим ваш бізнес відрізняється від конкурентів і залучіть креативну команду для формування назви, дизайну, слогану, Tone of Voice, фішок вашої компанії тощо.
  2. Професійний вебсайт. Це ваш особистий цифровий острівець, вебвізитівка, яку можна кастомізувати під ваші вподобання та пропозиції. Наповніть його якісним контентом, що відповідає потребам ЦА, та забезпечте зручну навігацію для користувачів.
  3. Соціальні мережі. 63.9% населення світу використовує соцмережі, а середнє використання на день складає 2 год 21 хв! Маст-хев інструмент для вашої онлайн-присутності, який може виступати як в допоміжній ролі (якщо маєте сайт), так і в якості основного ресурсу вашої цифрової експансії. Створіть вебсайт або інтернет-магазин, налаштуйте сторінки у соцмережах з урахуванням того, де найбільше часу проводить ваша ЦА (Facebook, Instagram, TikTok тощо) й активно їх ведіть.
  4. Контент-маркетинг та SEO. Ці інструменти допомагають залучати ЦА без рекламних витрат. Корисний контент підвищує довіру клієнтів, а грамотна SEO-оптимізація забезпечує видимість бізнесу в Google. Особливо важливий пункт для тих, в кого досить обмежений капітал.
  5. Реклама. Пошукові системи та соцмережі зазвичай надають інструменти для платного просування вашого бізнесу на певну аудиторію, причому не за всі гроші світу. 
  6. Підбір команди. Так, це також частина вашого бренду, бо в першу чергу компанія – це люди. Атмосфера та культура в команді, її кількісний та якісний склад, мотивація, ефективність взаємодії, ставлення до клієнтів, рівень сервісу – все це впливає на успішність підприємства, його репутацію, привабливість і впізнаваність. 

Висновки

Щоб започаткувати прибутковий бізнес, важливо пройти всі ключові етапи: від пошуку ідеї та аналізу ринку до вибору форми реєстрації, системи оподаткування та створення відповідної інфраструктури. Чіткий план допоможе правильно організувати підприємницьку діяльність, ефективно використати капітал і уникнути помилок. 

Важливо також розвивати онлайн та офлайн-присутність, щоб залучати клієнтів та масштабувати компанію. Головне – діяти впевнено, адаптуватися до умов ринку та використовувати доступні ресурси для розвитку вашого підприємства.

Відкриття свого бізнесу в Україні сьогодні є нетривіальною задачею для юридичних осіб, але якщо ви націлені на мікро/малий бізнес, обираєте ФОП і активно користуєтеся ґаджетами, то стати підприємцем можна навіть не встаючи з дивану!

До речі, отут ми зібрали 15 порад від Checkbox для підприємців 😉

Бажаємо успіхів на вашому бізнес-шляху! ✨

Останні публікації блогу

Ще не є клієнтом Checkbox?

Протестуйте сервіс безкоштовно

Спробувати Checkbox

Ще не є клієнтом Checkbox?

Протестуйте сервіс безкоштовно

Спробувати Checkbox