Які штрафи за невикористання РРО передбачені законодавством України в 2024 році

НовиниПоради
5307 views

Бажаєте замість довгого тексту подивится стислу інфографіку? Крутіть в кінець 😉

Розібратися з нюансами роботи РРО чи ПРРО – одна з першочергових задач для українських підприємців. Адже податківці відновили перевірки та готові ретельно слідкувати за роботою бізнесу. Сьогодні розповідаємо про те, від яких штрафів може вберегти підприємців використання програмних кас.

Хто зобов’язаний використовувати РРО

Нагадаємо, що РРО – це реєстратор розрахункових операцій, або ж просто касовий апарат. У свою чергу, ПРРО – це програмний варіант такої каси, який працює на комп’ютері, планшеті чи в смартфоні.

Хто з підприємців обов’язково має використовувати РРО або ПРРО в роботі та видавати фіскальні чеки? Відповідь чітко прописана в Законі про РРО. Це ФОП та юридичні особи на загальній системі оподаткування, а також ФОП 2-4 груп на спрощеній системі, які:

  • отримують готівку;
  • приймають оплату з платіжних карток: використовують POS-термінал чи інтернет-еквайринг, приймають платежі за номером карти ФОП;
  • надсилають товари «Новою поштою» та отримують післяплату через Nova Pay.

Щоб уникнути додаткових питань та зайвої плутанини, одразу зазначимо, хто ж із підприємців потрапив у категорію щасливчиків та може абсолютно законно не використовувати РРО:

  • ФОП 1 групи, навіть якщо вони проводять готівкові операції.
  • Підприємці, які отримують перекази на реквізити IBAN. Наприклад, айтівці, які приймають платежі лише на свій розрахунковий рахунок.
  • Підприємці, які приймають післяплату, користуючись послугами «Укрпошти». Саме так, при післяплаті на «Новій пошті» підприємець має видати чек, а при такій же операції на «Укрпошті» – не обов’язково.
  • Фахівці, які надають послуги та приймають оплату виключно дистанційно. Наприклад, бухгалтери або психологи, які працюють із дому в онлайн-режимі та не мають офісу, в якому б могли приймати оплату від клієнтів.
  • Підприємці-єдинники, чий бізнес зареєстрований у селі. Однак такі ФОП мають обов’язково вести Книгу обліку розрахункових операцій та Розрахункову книгу. Тобто по суті – теж видавати чеки. Тож переважно такий бізнес користується ПРРО, щоб спростити процес фіскалізації та не витрачати час на паперову тяганину.  

Кого можуть штрафувати  з 1 жовтня 2023-го

Якщо після 1 жовтня 2023 року підприємці, які за законом обов’язково мають видавати чеки, цього не робитимуть, податкова не залишиться осторонь. Покарання за невикористання РРО чи ПРРО повернулись, і Єнот радить поставитись до нього серйозно, адже це одні з найбільших штрафів в українському податковому законодавстві.

Бізнес, який не видає чеки, або вказує в них неповну вартість товару, заплатить штраф за невикористання РРО в розмірі:

  • 100% вартості проданих із порушеннями товарів – якщо податкова штрафує вперше;
  • 150% вартості товарів, проданих без використання каси чи програмного РРО – якщо підприємець надалі порушує закон.

Наприклад, якщо ФОП продав товарів на 5 тис. грн, і не видав чек, штраф за таке порушення складе 5 тис. грн. Якщо ж підприємець так і не встановив РРО чи ПРРО й продав без чека товар на 10 тис. грн, штраф складе вже 15 тис. грн.

Невеличку поблажку отримали ФОП 2 та 3 групи, які знаходяться на єдиному податку й не є платниками ПДВ. Однак стосується ця поправка лише тих підприємців, які не торгують лікарськими засобами, ювеліркою, підакцизними, медичними чи технічно складними побутовими товарами. Штраф за незастосування РРО для такого бізнесу складає:

  • 25% від вартості проданого без чека товару – за перше порушення;
  • 50% – за всі наступні порушення.

Принцип нарахування штрафів аналогічний: якщо ФОП продав товар вартістю 4 тис. грн і не видав чек, податкова стягне штраф в 1 тис. грн. Якщо ж податківці знов спіймають порушника на гарячому, штраф при такій же сумі продажу сягне 2 тис. грн.

Зверніть увагу: знижені штрафи для підприємців-єдинників діють із 1 серпня 2023 року й до 31 липня 2025 року. Але якщо воєнний стан в Україні скінчиться раніше, то й послаблення для ФОП скасують.

Штрафи за неподання електронної звітності з РРО

Якщо ви використовуєте в роботі звичайну касу, то обов’язково маєте подавати до податкової:

  • звіти щодо застосування РРО;
  • копії фіскальних звітних чеків із РРО;
  • звіти щодо розрахункових книжок;
  • копії розрахункових документів.

Для підприємців, які не звітують про роботу РРО, податківці підготували штраф – 30 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У 2024 році це 510 гривень.

Лайфхак від Єнота: використовуйте програмний РРО, і цей штраф вам не загрожуватиме.  Адже ПРРО передає таку звітність до податкової в автоматичному режимі.

Штрафи за використання кас, у яких закінчився термін використання

У звичайних кас, або РРО, є чітко встановлений строк служби. Визначає його виробник. Це той період, протягом якого обладнання правильно працюватиме та зберігатиме інформацію в пам’яті. 

Зверніть увагу: На старих моделях кас такого строку може не бути. Якщо виробник не зазначив граничний термін експлуатації, то користуватися таким обладнанням можна протягом семи років. Але не довше дев’яти років з дати його виробництва.

Каси, в яких збіг строк використання, вже не вважаються РРО. Тому підприємці, які використовують таке обладнання, заплатять штраф за відсутність РРО 2024:

  • 100% вартості проданих із використанням «простроченого» РРО товарів – якщо підприємець порушив закон уперше;
  • 150% вартості товарів – за кожне наступне порушення.

Та на цьому покарання не закінчуються. Додатково доведеться заплатити ще й адміністративний штраф:

  • тому, хто здійснював розрахунок «простроченим» РРО – в сумі від 34 до 85 грн при першому порушенні, та від 85 до 170 – при повторному;
  • посадовим особам – від 85 до 170 грн при першому порушенні, та від 170 до 340 грн – при повторному.

Як вберегти себе від такої кількості штрафів? Дуже просто. Користуйтесь програмним РРО Сheckbox, яке допоможе вам:

  • забути про обов’язкові перевірки обладнання, адже оновлюється автоматично;
  • уникнути штрафів за неподання інформації з РРО в електронному вигляді та покарань за використання «простроченого» обладнання;
  • зекономити на регулярному обслуговуванні звичайної каси та її заміні;
  • автоматизувати видачу чеків за допомогою інтеграції з внутрішніми системами;
  • отримати доступ до наочної аналітики;
  • видавати чеки з будь-якого девайса – планшета, телефона тощо.

 

Як воєнний стан впливає на умови застосування РРО

Закон про обов’язкове застосування підприємцями РРО чи ПРРО набрав чинності ще 1 січня 2022-го. Однак із початком війни  уряд скасував штрафи за невстановлення РРО та його невикористання. Таке послаблення діяло до 1 жовтня 2023-го.

Із жовтня 2023-го штрафи повернули практично в повному обсязі. Та поки що податківці не штрафуватимуть тих підприємців, які знаходяться на постраждалих від війни територіях: окупованих та тих, де проходять активні бойові дії.

Перелік таких територій регулярно оновлюється, а визначає його Міністерство реінтеграції.

Як ДПС виявлятиме порушників

Перевірки бізнесу щодо роботи РРО уже набирають оберти. Однак поспішаємо вас заспокоїти. Якщо ви сумлінно працюєте, не продаєте підакцизні товари й дотримуєтесь законодавства, найімовірніше, шанси дочекатися в гості податківців у вас дуже низькі.  

Змінюються часи й підходи, й ревізори вже не ходять по підприємствам у пошуках порушників. Та ситуація може кардинально змінитися, якщо на підприємця:

  • залишить скаргу споживач;
  • пожаліються органи місцевого самоврядування.

Коли податкова отримує подібну скаргу, вона ретельно її перевіряє. Особливо якщо запит повторюється або викликає підозри.

Наприклад, у податкову надійшла скарга на полтавського підприємця від клієнта в Одесі. Не логічно? Звісно. Або кілька покупців за один тиждень залишили десяток однакових скарг на одного й того ж продавця. Тут усе зрозуміло навіть Єноту: просто недобросовісний підприємець вирішив зіпсувати життя конкуренту, «натравивши» на нього податківців.

То в якому форматі податківці проводять подібні перевірки? Все максимально просто. Ревізори приходять до магазину та просто купують якусь дрібничку. Якщо ви продаєте товар і видаєте чек – ви навіть не дізнаєтеся про те, що до вас у гості завітали податківці. А ось якщо чека не буде, або він буде на неповну вартість проданого товару – тут уже без неприємностей не обійтися.

Зверніть увагу: в 2024 році податківці як ніколи раніше активно опрацьовують Інтернет-сегмент. То ж онлайн-магазини в Instagram, продавці на Prom чи OLX опиняться під ретельною увагою. Найкращий варіант для таких підприємців – робота з ПРРО, яка допоможе не хвилюватись про можливі штрафи та спокійно займатися бізнесом.

Ще один формат перевірок – документальні. Це коли податківці перевіряють звітність за певний період та шукають порушення. Або навпаки: знаходять порушення, й після цього підіймають усю можливу документацію.

Наприклад, підприємець відкрив кав’ярню й приймає платежі готівкою та через POS-термінал. І чомусь не користується РРО чи його програмним аналогом. Якщо податківці про це дізнаються, вони візьмуть виписки в банку за всі роки роботи кав’ярні, й нарахують штраф за роботу без РРО на всю суму коштів, отриманих підприємцем коштів.

Документальні перевірки уже дозволені для ФОП 3 групи. Із серпня 2024 року їх проводитимуть і для ФОП 1-2 груп.

Як уберегти себе від величезних штрафів? Звісно, працювати за законом. Тим паче, що з нами зробити це дуже просто. Підключити програмний реєстратор checkbox можна всього за кілька кліків, а понад 100 готових інтеграцій із системами автоматизації максимально спрощують рутинні задачі бізнесу.

Єнот наголошує: ця стаття не є повним та офіційним джерелом законодавчих норм. Нормативні акти та їхні офіційні трактування можуть змінюватись, тож вивчайте законодавство та слідкуйте за змінами лише в офіційних джерелах, наприклад, на сайті ДПС.

Хто має використовувати ПРРО в 2024 році

Останні публікації блогу

Ще не є клієнтом Checkbox?

Протестуйте сервіс безкоштовно

Спробувати Checkbox

Ще не є клієнтом Checkbox?

Протестуйте сервіс безкоштовно

Спробувати Checkbox