Які категорії підприємців зобов’язані встановлювати РРО

Поради
9392 views

Реєстратори розрахункових операцій є обов’язковою умовою роботи конкретних груп платників єдиного податку. Використання реєстраторів РО регулюється на законодавчому рівні, а саме Податковим кодексом. РРО — пристрій або програма, що реєструють операції з продажу товарів (послуг). Простіше кажучи, це касовий апарат. Реєстратори бувають не тільки апаратними. Вони можуть бути програмними. Касовий чек, видатковий чек, товарний, квитанція та інші документи, які підтверджують продаж — розрахункові документи.

Такі документи можуть бути в паперовій або в електронній формі при використанні програмного РРО. Зміни у податковій сфері трапляються так часто, що платники податків сприймаю їх як буденність. У 2021 році передбачався переклад 2-4 груп платників Єдиного податку на обов’язкове використання касових апаратів. Тепер норму перенесли на січень 2022 року. Згідно зі змінами в законодавстві, з 1 січня 2022 року РРО стане обов’язковим для інтернет-магазинів, ресторанів, кафе, туроператорів та агенцій, готелів, магазинів секонд-хенд та інших суб’єктів. Виключення – платники ЄП 1 групи, які здійснюю продаж товару на ринку за готівку.

Також автомати самообслуговування, які приймають оплату готівкою або банківськими картами, зобов’язані будуть проводити операції через РРО. Це не стосується банківських терміналів. СПД, які змушені будуть встановити РРО можуть використовувати альтернативний варіант — програмний РРО. Онлайн-каса — це просто, зручно і швидко. Це комплексне рішення підійде всім: і торговим точкам, і великим виробникам. ПРРО коштує в рази менше, інтегрується з хмарними системами, реєструється набагато простіше і швидше.

Хто зобов’язаний використовувати РРО

Зміни в основні закони, що регулюють розрахункові операції, були внесені ще у 2019 році. Верховна Рада України в прискореному режимі прийняла поправки до основного закону, що регулює використання реєстраторів, а також у Податковий кодекс. Раніше РРО не потрібно було використовувати СПД 2 і 4 груп. При цьому не важливо, яким видом діяльності вони займаються, якщо обсяг їх доходу не більше 1 млн гривень. Зобов’язали використовувати реєстратори РВ:

  • суб’єктів, що реалізують побутові прилади, до яких повинен застосовуватися гарантійний ремонт;
  • суб’єктів підприємницької діяльності, які реалізують лікарські препарати та надають мед. послуги на платній основі;
  • СПД, які реалізують ювелірні та побутові вироби з дорогоцінних і напівкоштовних каменів, дорогоцінних металів.

Введено нове поняття — програмний РРО. Це програма, яка встановлюється на гаджет. При цьому важливо, щоб на пристрої були реалізовані фіскальні функції через сервер ДПС. Це означає, що достатньо встановити програмне забезпечення на будь-який гаджет: комп’ютер, планшет, смартфон. При виконанні операцій чек відразу ж відправляється на сервер ДПС і зберігається там необхідний час. Надіслати чек покупцю можна через будь-який месенджер, на пошту або сканувати його з допомогою QR-коду.

Згідно з поправками, внесеним у Кодекс, РРО стане обов’язковим у 2022 році для СПД-платників єдиного податку, які:

  • реалізують продукт або надають послуги через мережу Інтернет;
  • надають послуги у сфері охорони здоров’я;
  • реалізують товари та побутові прилади з дорогоцінних металів і каменів;
  • здійснюють роздрібну торгівлю предметами б/у;
  • ведуть ресторанний бізнес, кафе, якщо діяльність не регламентується п. 11 статті 9 ЗУ “ПРО застосування РРО у сфері торгівлі”;
  • займаються туристичною діяльністю агентства та оператори;
  • реалізують текстиль, деталі для машин.

Тому для всіх ФОП платників ЄП 2, 3, 4 груп вже з 1 січня 2022 року касовий апарат стане обов’язковим. Кого не стосуються касові апарати

Законодавці звільнили від необхідності використовувати реєстратори платників податків ЄП 1 групи. До таких належать підприємці, які не використовують найманих робітників, реалізують продукт тільки в роздріб і тільки на ринку. У першу групу входять суб’єкти, що надають побутові послуги з обсягом доходу не вище 300 тисяч гривен.

Реєстратори розрахункових операцій не потрібні:

  • для торгівлі продуктами власного виробництва, а також коли розрахунок виконується через касу з видачею ордера (крім тих, хто належати до групи ризику);
  • при виконанні банківських операцій;
  • для продажу квитків на проїзд у транспорті, жетонів на метро, а також лотерейних квитків;
  • особам, які продають продукт і мають пільговий торговий патент;
  • особам, що здійснюють роздрібну торгівлю продовольчими та промисловими товарами за готівку на ринку;
  • тим, хто реалізує товари в кіосках, це газети, журнали, поштові марки, при цьому така продукція повинна займати 50% питомої ваги загального товарообігу;
  • якщо розрахунок за покупку не здійснюється в готівковій формі.

У програмному реєстраторі РВ фіскалізація здійснюється на фіскальному сервері ДПС. Це означає, що фіскальним він стає тільки після підписання ЕЦП та проходження через сервіс ДПС. Програмний реєстратор економить гроші, не потребує регулярного обслуговування, автоматично фіскалізірует продаж і передає на сервер.

Потрібно проводити розрахунки через РРО інтернет-магазинах

Використання касового апарату для інтернет-магазинів залежить від форми оплати. На перший погляд здається, що всі інтернет-точки працюють виключно за безготівковим розрахунком. Але це не так. Оплата клієнтом покупки або послуги через LiqPay, Portmone, WayForPay або іншим сервісом онлайн-оплати вважається готівковим розрахунком. У цьому випадку обов’язково потрібно використовувати як фіскальний реєстратор. Те ж саме стосується і переказів грошей з картки на картку.

Коли інтернет-магазинам не потрібен реєстратор розрахункових операцій:

  • при переказі грошей з розрахункового рахунку покупця на розрахунковий рахунок магазину;
  • при оплаті в касі на розрахунковий рахунок;
  • при оплаті покупки через банківський термінал;
  • у ситуації, коли покупка оплачується післяплатою;
  • послуги, які не передаються в руки не вимагають обліку, це створення програм, дизайну, створення контенту.

У всіх інших випадках, коли операції не є безготівковими, обов’язково потрібен РРО. Автоматизація обліку операцій, управління документами та даними економить багато часу, нерв та грошей. Законодавчі органи поступово і впевнено рухаються шляхом повної фіскалізації малого і середнього бізнесу. Навіть якщо касовий апарат сьогодні не є обов’язковим заходом для вас, то через 1-2 роки ситуація може змінитися кардинально. Деякі штрафи передбачені якщо не використовуватися РРО

Штрафи передбачені Законом України №265 / 95 – ВР. До змін вважалося, що при проведенні операцій на часткову суму вартості товару, за невраховану операцію або відсутність чека підприємець повинен був заплатити штраф у розмірі 100% від повної ціни товару. Згідно з новими змінами в законах і Кодексі таке ж покарання чекає платника податків і в майбутньому. Стосується це тільки першого випадку. За повторне порушення потрібно заплатити штраф в розмірі 150%. На сьогодні при первинному порушенні СПД чекає штраф в 10%, при повторному – 50%.

За що передбачено штраф:

  • за те, що не використовується книга обліку;
  • за відсутності контрольної стрічки;
  • без попереднього програмування підакцизних товарів підприємець заплатить 300 неоподатковуваних мінімумів, за звичайний – 5 НМДГ;
  • якщо звіт за використання реєстратора РВ не був поданий.

Якщо ви ставитеся до 2-4 груп ФОП, можете використовувати програмний РРО. Він забезпечує роботу фіскальних функцій і зручне управління даними. Зрозуміла і проста альтернатива класичним касових апаратів — додаток Checkbox. Встановити його можна на будь-який смартфон, планшет або ПК. Працює програма дуже просто. Продавець додає усі товари в чек вручну або за допомогою сканера. Далі чек відправляється на сервер ДПС, де за ним закріплюється QR-код. Надіслати чек покупцеві можна на електронну пошту. На відміну від стандартних касових апаратів, Чекбокс продовжує працювати в режимі офлайн. Проста інтеграція і повна автоматизація спрощують процес реєстрації всіх розрахункових операцій.

Онлайн-каса — це зручно як для покупця, так і для продавця. Зареєструватися і почати використовувати онлайн-касу Checkbox дуже просто. Заходьте на сайт, дотримуйтесь інструкції та користуйтеся програмою. На офіційному сайті є докладна текстова інструкція та відео. Завантажити програму можна на пристрій з OC Windows або OC Linux. Також ви можете замовити консультацію, заповнивши заявку на сайті.

Останні публікації блогу

Ще не є клієнтом Checkbox?

Протестуйте сервіс безкоштовно

Спробувати Checkbox

Ще не є клієнтом Checkbox?

Протестуйте сервіс безкоштовно

Спробувати Checkbox